Леся Українка

Леся Українка

Шукати в цьому блозі

Лірична спадщина

 Світ поезії Лесі Українки, різноманітно- багатий, яскраво
індивідуальний, емоційно-піднесений. Її талант лірика найповніше
розкрився в громадянській поезії. Розглядаючи жанри
громадсько-політичної лірики в контексті свідомості епохи,
переконуємось, що образна думка поетеси органічно пов’язана з реальним
життям, з найважливішими подіями того часу. Саме тому двосічні мечі і
блискавиці, вогнисті пісні і дзвін кайданів, громи весняної бурі і
борці-прометеїсти з’являються у творчості Лесі Українки як естетични
необхідність. Тема революційної боротьби, любов до рідного краю, роздуми
про майбутнє народу, завдання і обов’язки митця визначили головний пафос
творчості письменниці, а разом з тим і світ художніх образів.

Лірична поезія

Ліричний цикл у творчості Лесі Українки виконує важливу структурну функцію і збагачує можливості ліричних жанрів. Предмет зображення подається у різних аспектах, лірична поезія переростає рамки одноразового спалаху почуття, думки, настрою і стає органічною частиною цілого. Вколі інших поезій вона доповнює і розширює внутрішній підтекст, що об'єднує весь цикл. У ліричний ряд вносить елемент оповіді, і такий виклад матеріалу дає перевагу авторові у вираженні задуму: появляється багатопланованість, різне бачення об'єкта зображення підсилює головну ідею. Цим досягається невластива ліричному роду письма епічність, широта, об'ємність. Вірші циклу в сукупності творять ніби рухливу панораму, значно ширшу сюжетну картину, аніж це може осягнути один тільки ліричний твір.

У Лесі Українки зустрічаємо різні принципи компонування циклу. Передусім це ідейно-тематичний принцип, коли всі вірші циклу об'єднані наскрізною ідеєю. Наприклад: поетичне слово – зброя, меч двосічний на ворога у циклі «Ритми». Перевага зорових вражень сприяє творенню з окремих ліричних етюдів суцільної, розгорнутої картини («Подорож до моря»). Музичний принцип підсилює звукові враження. Тут особливого смислового значення набуває мелодія вірша. Музика слова («Сім струн», «Мелодії»).

Такий спосіб укладання поетичних книжок був новим явищем в українській літературі, До того Вірші у збірках розміщувалися за хронологією або за іншими формальними ознаками. Леся Українка одночасно з Іваном Франком утверджує новий принцип композиції поетичної книжки, в основі якого лежать категорії змісту, а не форми.

Ліричні поезії – це сторінки прагнень і страждань, поривань і сумнівів, радості і горя поетеси. Були в них зоряні верховіття, були й хвилини розпачу.

улюблені книжки

  • Леся Українка "Лісова пісня"

Популярні публікації

Powered By Blogger

Перегляди за останній місяць

середа, 13 квітня 2011 р.

140-річчя з нагоди Дня народження


Літературно-мистецький вечір з нагоди 140-річчя від дня народження Л. Українки «Я в серці маю те, що не вмирає…»

L_Ukrainka24 лютого 2011 року до 140-річчя із Дня народження однієї із найславніших постатей української літератури Лесі Українки у світлиці ТОО ВМГО «Молодої Просвіта» відбувся літературно-мистецький вечір «Я в серці маю те, що не вмирає…», присвячений життю і творчості “лицарки духу”.
Леся Українка є чудовим прикладом для виховання свідомої молоді, адже це була людина виняткової мужності і принциповості, духовної краси і мистецького обдарування. Організатори та учасники заходу – активна тернопільська молодь – намагались вкотре збагнути усю багатогранність цієї постаті та глибину її творчості. 

У Луцьку діти зняли фільм про Лесю Українку

Із нагоди 140-річчя від дня народження славетної поетеси Лесі Українки у Луцьку продемонстрували фільм «Наша Леся»
Цей фільм специфічний – його підготували діти, які відвідують дитячу кіностудію «Боривітер», – повідомив власкор ЗІКу.
Повний зал Палацу культури зібрався для того, щоб ушанувати ім’я видатної особистості, славетної краянки Лесі Українки. Адже відзначають 140-ву річницю від дня її народження.
Відома волинська письменниця Надія Гуменюк зізналася: «Для мене Леся Українка – найвеличніша постать у нашій літературі. І, власне, це – та творчість, яка дає можливість творити, яка надихає, яка закликає, яка навчає любити».
«П’ять років тому у цьому залі фільм «Наша Леся» посів перше місце на кіноконкурсі. Що було нам дуже корисного – тому що ми отримали грошову винагороду – майже тисячу гривень. І, мені здається, що ми правильно зробили, що тиражували диски з цим фільмом «Наша Леся». І ось минуло п’ять років, а фільм живе, живе своїм життям. І нам дуже приємно, що Волинське телебачення інколи демонструє цей фільм», – зазначила керівник дитячої кіностудії «Боривітер» Марія Лукашевич.

Немає коментарів:

Дописати коментар